SUSTAİN KRALI DEHAKA REHBERİ

DEHAKA - PRIMAL PACK LEADER
REHBERİ OYLA

GENEL AÇIKLAMA

Gelin profesyonel arenada dahi özgün mekaniği dolayısıyla öne çıkan ''Warrior'' herolardan olan, görüntüsüyle insanı ürküten ama aslında bir o kadar sevimli Dehaka'mıza bir göz atalım.

METADAKİ ROLÜ

Dehaka mount'a binemediği için ilk bakışta çok hantal bir olarak gözükse de oyundaki az sayıda herodan bulunan haritayı bir uçtan bir uca teleport olup katedebilme özelliğiyle yeri geldiğinde müthiş mobilize olabilen bir hero özellikle 3 laneli veya büyük haritalarda bu özellik daha bir değerleniyor. Dehaka'yı alan birinin en çok dikkat etmesi gereken şeylerin başında Z yeteneğini iyi zamanlaması ve doğru çalılara teleport olunması. Bunu iyi yaptığı zaman makro anlamda Dehaka'yı iyi oynanıyor demektir. Kalan kısım mikro tarafı yani doğru hedefe ıskalamadan dil atması, doğru zamanda ''W'' yeteneği ile engage yapmak trait'ini mümkün olduğunca harcamamaya çalışmak veya fight öncesi hazır hale getirmek yani essenceleri toplayabilmek. Dehaka tek başına Warrior olarak girildiğinde yeterli olmayacaktır çünkü kitle kontrol anlamında yetenekleri takım savaşlarında yetersiz kalabiliyor ve kaçan düşman heroları yakalama notkasında da takdir edersiniz ki yavaşlığından engage sınırlılığından dolayı ayrı bir yetersizlik yaşayacak. Bu yüzden çoğu kişi draftta (en azından silver'da böyle) 2. bir Warrior alınmasını bekler. Şunu söylemeliyim ki kendine özgü mekaniği ile kesinlikle herkesin yedeğinde olması gereken bir hero.. Bazı herolar vardır oyunun genel gidişatını kendi mekaniği üzerinden şekillendirir Dehaka'da o herolardan biri. Ayrıca Sustain yani ''fightlardaki süreklilik/dayanıklılık'' anlamında çoğu zaman rakibin tartamayacağı seviyelerde etkisi olabiliyor. Çünkü aslında pasifi özellikle tam yüke ulaştığı zaman aslında 1 değil 2 cana sahip olan bir heroya dönüşüyor. ''E'' yeteneği ile zaten yerin altına girip birçok skillshot'ı dodgelayabilmesi Dehaka'nın takımı için ekstra avantajlar yaratmasını sağlıyor. Yaz yaz bitmedi daha yazılır da ben burada noktalayayım ana hatlarıyla anlatmış oldum.


TALENT DİZİLİMLERİ

SEVİYE 1

TISSUE REGENERATION

Şimdi belki çoğu kişi için hızı arttıran talenti almak daha makul gözükebilir ama bence değil Dehaka'yı olduğu gibi kabullenmek yavaşlığından ziyade dayanıklılığını arttırmak çok daha mantıklı geliyor. Dehaka zaten fightlarda 3-4 kişinin arasına girip ''W'' yeteneği ile yapması gereken görevi yapıyor bunun için ekstra bir hıza ihtiyacı yok yeter ki ''W'' engage'i doğru zamanlansın. Bu talente gelirsek bir kere görev çok hızlı biten görevlerden. Oyundaki en hızlı biten görev olabilir. Görevin tamamlanmasını beklemek diye bişi yok görev yaptıkça zaten Dehaka'nın pasifinin can yenileme hızı yükseliyor can yenileme hızının yükselmesi neyi sağlıyor %10 hp ye düşmüş bir Dehaka yerin altına girip 3 saniye içinde canını fulleyerek çıkabiliyor. Bu göreve verilmediği zaman canı ortadayken çıkmış oluyor en kritik nokta bu. Canı ful olarak çıkıldığı zaman ise ben kaçayım canım dolmaya devam etsin diye düşünmektense fight'a devam edebilme seçeneğiniz oluyor tanklığınız artıyor. Zaten dehaka fight'tan kaçıyorsa sıkıntı var demektir. Ben değerini biraz geç anladım siz geç kalmayın anlamakta :) 


SEVİYE 4

HERO STALKER

Bu talent açık ara diğer talentlerden önde Dehaka'nın görünmezliğe ihtiyacı yok zaten ''E'' yeteneği nefis bir kaçma imkanı sağlıyor çoğu pozisyonda. Oynayanları gayet iyi bilir. Minyonlardan %50 daha fazla öz kazanma artışına ihtiyacı yok Dehaka'nın.. 3 minyon dalgasında zaten Essenceleri topluyor Dehaka 3 yerine 2 dalgada yapsın demenin gereği yok zaten Dehaka genelde solo laner bir hero bırakın o besinini daha uzun sürede alsın.. Şimdiii geldik yeni gelen nefis talentimize. Bu talent sizin genel olarak minyonlardan Essence kazanan bir Dehaka olmaktan çıkarıyor.. Artık ''W'' yeteneğini isabet ettirdiğiniz düşman herolardan da 1'er 1'er yarım saniye başına Essence geliyor. Ekstradan yakınınızdaki düşman hero ölünce gelen Essence miktarını 10'dan 20'ye çıkarıyor. W yeteneğinizi atıyorum 3-4 heroya birden değdirerek kullandığınızda yaklaşık olarak 30'a yakın Essence toplayabiliyorsunuz.  Sizin Essence'iniz bittiği bir noktada W yeteneği ile can seviyenizin sıfırdan %60 ve üstü noktalara fight içerisinde çıkabilmesi işte rakibi afallatan ve sizi daha agresif bir oyun oynamaya iten ekstra bir dayanıklılık sağlıyor size. Şöyle diyebiliriz buna yukarıda 1 yerine 2 canınız var demiştim bu talent de bir yarım can daha ekliyor size fight noktasında. Hiç küçümsenmeyecek bir tanklama potansiyeli daha seviye 4'te iken ortaya çıkıyor.


SEVİYE 7

SYMBIOSIS

Seviye 7 ise seçimim alan etkili saldırıdan yana.. Dehaka'nın W yeteneğine yüklenmek bana çok mantıklı geliyor çünkü Dehaka'nın hem düşman herolara hem de aralarında minyonlara vurarak yeri geldiğinde büyük bir kuşatmayı absorbe edebildiğini görüyoruz. Ayrıca fightlar'da 1 yerine belki 2 belki 3 kere W yeteneğini bu talent sayesinde kullanabildiğini görüyoruz. Bi yandan yukarıda dayanıklılığı arttırdık şimdi olay hasarına yönelmekte.. Diğer dil için talentler bu talentin yanında bence value olarak düşük kalıyor gerçi onları kullanmadım bile diyebilirim o kadar net bir seçim yani bu talent. Şimdiye kadarki talentleri gözünüz kapalı alabilirsiniz arkadaşlar.


SEVİYE 10

ISOLATION

Sıra geldi ultilere.. Ben Isolation ne kadar ıskalanabilen bi yetenek olsa da Adaptation ultisinden çok daha değerli buluyorum. Yukarıda zaten Dehaka'nın dayanıklılık anlamında ne kadar geliştiğini gördük.. Adaptation ultisi güzel ulti gibi gözükse ve Dehaka'nın dayanıklılığını arttırsa da pek gerekli olduğunu söyleyemicem. Zaten anlattığım gibi Essence kullanımı iyi zamanlandığında iyi bir dayanıklılığı var bazen elim gidiyor alabiliyorum ama genelde pişman oluyorum aldığım zaman. Çünkü beklenilen value gelmiyor çoğunlukla.. Isolation ise hem 60 saniye bekleme süresine sahip yani kaçırılsa bile ah vah dedirtmeyecek bir süre. Hem de tuttuğu zaman özellikle az canlı hedefleri tek başına kesebilmesini sağlıyor veya kesilmesine zemin hazırlıyor. Dehaka'nın eksik olduğu belki de tek yön olan aradan kill çıkarma özelliği de bu ultiyle sağlanmış oluyor. Adaptation'a ihtiyacı yok Essence doğru kullanıldığı zaman söyleyeceğim bu :)


SEVİYE 13

PRIMAL SWARM

Burda da yine seçimim W yeteneği üzerinden gitmek oluyor. Essenceleri 50 yapsan temel saldırın %50 artsa nolur yani Dehaka temel saldırısıyla mı daha çok value verir W yeteneğiyle mi ? Eee bir de üzerinizde Essence olmadığında 0 value alması da cabası. Bunu eledik. Diğer talent zaten kısıtlı bir kullanım alanında bahsediyor. Çalılarda sonsuza kadar durmayacak ya düşman. Onu da eledik. Geldik Primal Swarm'a W yeteneğinden etkilenen herolarda 10 zırh kaybı yaşatması demek bütün heroların minyonların senin tarafında kim varsa %10 ekstra dmg vurması demek. Bazı fightlar'da ne kadar value verdiğini yine oynayanı bilir. Bu noktada da Dehaka iyice fightların kabadayısı seviyesine gelmiş oluyor. Ama durun daha bitmedi :)


SEVİYE 16

TUNNELING CLAWS

Bu talent seviyesinde çoğu kişi dili uzatan talenti alıyor en azından profesyonel sahnede öyle. Olabilir bir bildikleri vardır alsınlar ok ama bana gelmiyor o. Ben Dehaka'nın adeta bir kuğu gibi onlarca yetenek atışı arasından yer altından süzülüşünü daha çekici buluyorum azımsanmayacak bir mesafe gidebiliyor yer altından.. Bazen sırf dikkati üzerinize çekip aradan sıyrılıp topu takım arkadaşlarınıza atmak istediğiniz pozisyonlar oluyor bu talent biraz da öyle pozisyonlar için yapılmış bir talent. Dehaka'nın artan dayanıklılığına bu kaçış özelliği de eklenince artık başedilmesi çok zor bir hero haline gelmiş oluyor. Bir nevi kendinden Cleanse'li oluyor artık Dehaka :) 


SEVİYE 20

ESSENCE CLAWS

Burada öneriyorum ama genelde gaza gelip 5 kişiye birden Silence atarım yahu diyip Isolation'u geliştiriyorum lakin sanırım doğru seçenek bu gibi.. Çok hızlı seviyede Essence artışı Dehaka'yı fightlarda çok daha fazla tutacaktır. Burda 2 seçenek var gibi ama güvenli liman olan bu talent daha mantıklı diye düşünüyorum. Kritik bir hedefe atılacak Isolation bazen 5 kişiye atılmış gibi etki gösterebiliyor. Brushstalker'in bekleme süresini düşüreni almıyorum zaten lvl 20 sonrası ne kadar value verebilir ki diye düşünüyorum. Makro anlamda çok daha potansiyel sağlayabilir ama dediğim gibi 20 lvl sonrası makro artık o noktada ne kadar iş yapar şüpheliyim.KAHRAMANIN GÜÇLÜ YÖNLERİ

W yeteneğinin body-block ile engellenememesi
Yer altına girerek birçok yeteneği kitle kontrolden kaçabilmesi
Warrior olarak hızlı minyon temizleme potansiyeli
Sustain potansiyelinin yüksek olması
Z yeteneği ile sağladığı mobilizasyon

KAHRAMANIN ZAYIF YÖNLERİ

Düşmanla ani şekilde mesafe kapatabilen yeteneğinin olmaması
Z yeteneği bekleme süresindeyken mobilitesinin kısıtlanması
Stun ve silence yapan yetenekleri ıskalandığında veriminin düşmesi
Bineğe binemediğinden ötürü yavaş kalması

FAYDALI KAHRAMANLAR

Kahraman ile iş yapanlar

Rehber yazmakta en zorlandığım şey bu kısım çünkü oyunda onlarca kahraman var ve hangi heroların Dehaka'ya yararlı olacağını ortaya koymak çok zor tek tek hepsini yazmak mantıksız ama basit mantık düşünürsek elimizde ne var hantal yürüyen bir hero alan etkili efektif bi hasar yeteneği. Dehaka'nın ne eksiği kapanmalı ki daha etkili olsun ya Dehaka hızlandırılacak ya rakip ya yavaşlatılacak ya da kitle kontroller ile yerine mıhlanacak ki Dehaka da bol bol alan etkili saldırısını yapma aralığı bulsun.. Lucio gerçekten en öne çıkanlardan hızlandırması ile Deckard desek büyük bir alanda rakipleri uzun süre stunlayabiliyor bu sırada Dehaka armut toplayacak değil tabi ki. Yavaşlata herolar da doğal olarak Dehaka'nın dezavantajını dengeleyecektir.


ENGELLEYEN KAHRAMANLAR

Kahramanı counterleyenler

Valla Dehaka'nın dil sınırına girmeden yüksek hızda hasar verebiliyor Dehaka'ya ve çok rahat kaçabiliyor Dehaka'dan. Bu açıdan gerçekten sıkıntı.. Zuljin'de kaçışı olmasa da özellikle saldırı hızı arttığında uzun mesafeden baya bir Dehaka'nın canı eritiyor baltarıyla. Thrall da hem stun'ıyla olsun hem basit atağını güçlendiren yeteneğiyle olsun Dehaka için dert heroların başında gelenlerden.


GÜÇLÜ OLDUĞU SAVAŞ ALANLARI


HAKİM OLDUĞU SAVAŞ ALANLARI


ZAYIF OLDUĞU SAVAŞ ALANLARI

SAVAŞ ALANLARI HAKKINDA AÇIKLAMA

Dehaka ''Z'' yeteniğinden sağladığı mobilizasyonunu takımın avantajına çevirme potansiyeli en yüksek haritalarda öne çıkan bir hero. Dehaka özellikle Dragon Shire haritasında bana göre ya first ban ya da first pick bir hero. O kadar büyük bir avantaj yaratıyor ki. Obj'ler minyonun az biraz yukarısında veya aşağısında Dehaka bir yandan obj yi kontrol ederken bir yandan pasifini biriktiriyor görevini yapıyor. Bir yandan da her an diğer Shrine noktasına teleport olma tehditine sahip. Veya Dragon'u alma tehditine. Alterac Pass da çok büyük bir 3 lane'li harita. Haritayı bir uçtan bir uca katedebilmesi sayesinde Dehaka obj hele ki yapılmışsa takımı için Split push yapma imkanına sahip. Gerçekten karşı konulması çok zor bir hero o haritada da. Bazı haritalarda mobilizasyon avantajı çok önemli takdir edersiniz ki. Doom haritası da aynı şekilde 2 turret'e birden yetişebilme imkanı ile öne çıktığı bir başka harita. Warhead de aynı mantık fark orda da nük noktaları var. Hepsini tek tek yazmama gerek yok diye düşünüyorum. Dehaka'nın lane'inde işini bitirip takımın ihtiyacı olduğu zaman Z ile süpermen gibi yetişmesi ve onun karşısındaki heronun bu yeteneğe sahip olmaması sonucu zayıf kaldığı haritalarda bile fark yaratabilmesini sağlıyor. Dehaka candır güzeldir en başlarda dediğim gibi özgün mekaniğinden dolayı mutlaka hero havuzunuzda yedeğinizde olması gereken herolardan.. O yüzden sevin sevimli Dehakamızı. Okuduğunuz için teşekkürler :) 
YORUM YAZ

Yorum yazabilmeniz için Üye Girişi yapmanız gerekli.YORUMLAR (0)