ÖLÜMSÜZ BLAZE REHBERİ

BLAZE - VETERAN FIREBAT
REHBERİ OYLA

GENEL AÇIKLAMA

Starcraft evreninden alınma bu güzel karakter ilk tanıtıldığı andan itibaren bende hayranlık uyandırmıştı. Tüm yetenekleri efektif.. Özellikle Bunker ultisi nerf üstüne nerf yemiş olmasına rağmen halen cazibesini koruyor. Henüz bu heroyu oynamamış iseniz kendinizi müthiş bir zevkten mahrum bırakmışsınız demektir.

METADAKİ ROLÜ

Blaze benim oyundaki favori Tank/Warrior karakterim.. Bunun nedenleri gözüme estetik olarak hoş gelmesini bir kenara bırakırsak kesinlikle yetenek seti itibariyle çok işlevsel bir hero olabilmesi. Yeri geliyor rakip fort'unu kuşatmalarda düşman heroları ateşler içinde bırakmasıyla zor durumda bırakıyor, müthiş bir alan kontrolüne sahip, müthiş dayanıklı, çoğu oyunumu ölmeden kapayabiliyorum takımım yenilse dahi. 5 kişiyi birden sersemletebiliyor ve yeteneklerini peşi sıra yaparak hasar potansiyelini baya bir yükseltebiliyor. Ultileri zaten efsane ve çok özgün.. Takımına al da at pası atarcasına yetenekleri var. Koridorda rahatça tutunabiliyor. Yeri geliyor 3-4 heroyu dahi tek başına uzun süre oyalayabiliyor. Zayıf tarafı yok denecek kadar az.  Ve en önemlisi oynaması çok ama çok zevkli bir hero :)


TALENT DİZİLİMLERİ

SEVİYE 1

ENDURANCE STIMPACK

Bu seviyede ben Shield sağlayan Stimpack talentini alıyorum hep.. Açıkçası diğer talentleri hep bu talenti seçmemden dolayı yok denecek kadar az aldım diyebilirim. Benim bu talenti seçme sebebim Blaze'in dayanıklılığını sadece Pyromania trait'ine bağlamak istememem ve yeri geldiğinde çok daha rahat agresif oyun yapabilmek için hem Pyromania Trait'ni hem bu Shield'i beraber kullanarak düşman heroların odağını üstüme çekmem istememden kaynaklanıyor. Bir nevi ekstra emniyet kemeri diyebiliriz bu talent için. Bunun yararını açıkçası genelde oyun sonu ekranında 0 ölümle veya 1-2 ölümle bitirmelerimden görüyorum diyebilirim.


SEVİYE 4

ADHESIVE PETROLEUM

Burada net şekilde bu talent bana göre diğerlerinden çok önde.. Çünkü petrolü yere attıktan sonra yaktığınızda da o slow etkisinin 2.5 saniye devam etmesini sağlaması hem petrolün üstünde bulunan düşman heroların daha uzun süre hasar almasını sağlıyor hem de petrolün yanmamış hali devam ediyor gibi kaçmalarını zorlaştırmaya devam etmiş oluyor.


SEVİYE 7

GRILL AND KILL

Bu talenti bir önceki seviyedeki talentle çok uyumlu.. En doğru seçim bu olacaktır. Bu talent görevi genelde çok hızlı tamamlanıyor ve ateşin yanma süresinin ve hasarının bir miktar daha artması ileride takım savaşları, kuşatmalar yada kuşatma savunmaları ya da objektif alanlarında kontrol sağlama açısından Blaze'in takımı için büyük avantaj sağlıyor.


SEVİYE 10

COMBUSTION

Aslında diğer ultisi de çok güzel 2 ultisi de çok iyi olan herolardan Blaze. İkisini de kullanabiliyorum. Bu ulti rakip takımın mobilitesi ve stun potansiyeli düşükse öne çıkıyor diyebilirim. Çünkü stun yeteneğin odaklanmasını erken bozduğu için vereceği hasarı önemli ölçüde azaltıyor. Bir de karşıda zehir veya yanma etkili saldırı potansiyeli yüksekse Bunker ultisi öne çıkıyor diyebilirim. Ama nolursa olsun benim başta dediğim gibi shield stimpack ve trait i açarak rakip takımın arasına korkusuzca girip ölmeden maksimum hasarı vererek takım savaşının kazanılmasına büyük katkı yapıyor. Bazen tek başına 3-4 heroyu dahi kendi başına yok etmesini sağlıyor. Vereceği hasar potansiyeli ayrıca yavaşlatma etkisi düşman tarafından kestirilemiyor bazen. Bu da otomatikman avantaj sağlıyor Blaze'in takımı için.


SEVİYE 13

FUEL LEAK

Bu yetenek Blaze'in charge attığında arkasına da yağ dökmesini sağlıyor. Özellikle minion dalgası ve mercenary kampları temizlemede büyük bir katma değer yaratıyor. Ve takım savaşlarında zaten güçlü olan alan kontrolü potansiyelini bir üst seviyeye çıkarıyor diyebiliriz. Diğer talentlere bakmayın bile bence :D


SEVİYE 16

THERMAL PROTECTION

Burda eğer rakip takımda yüksek büyü hasarı tehditi görmediğim sürece bu talenti alıyorum.. Zaten seviye 16 olunca tanklığı iyice arttığı için Blaze'in bu talent de agresif oyunları besliyor. Daha fazla charge atmayı sağlaması ve çarptığında armor kazandırması diğer talentlerden bir adım öne çıkarıyor bana göre. Trait'i geliştiren talent ihtiyaç duymuyorum zaten hem shield hem trait in armoru hem charge'in armoru yeterince güvende olmamı sağlıyor zaten üstüne bir de ateşin üstünde durunca Blaze'in can iyileştirmesi var. 


SEVİYE 20

FLASH FIRE

Burda Combust ultisinin yavaş yürümesini kaldırması sayesinde çok daha etkili kullanmamı ve hata payını azalttığı için Flash Fire talentini alıyorum. Eğer Bunker almışsam Blaze'in temel saldırısına yavaşlatma etkisi veren talenti alıyorum. Bunker'ın geliştirme talentindeki özelliği pek kullanılabilir bulmuyorum açıkçası.KAHRAMANIN GÜÇLÜ YÖNLERİ

Çok yönlü yetenek ve talent setine sahip olması
Riske girmeden tek başına takıma tanklık sağlayabilmesi
Koridorda rahatça tutunabilmesi
Alan Kontrolü

KAHRAMANIN ZAYIF YÖNLERİ

Charge yeteneği hedefi ıskalandığında konum olarak zor durumda kalıp fazla hasar yiyebilmesi

ENGELLEYEN KAHRAMANLAR

Kahramanı counterleyenler

Anub ultisinden ve stun potansiyelinden dolayı bence Blaze için sıkıntı yaratabilen bir hero. Diablo Blaze'i tutup arkaya çekerek ters noktalara ittirerek Blaze'in tf'lerde ideal konum almasını bir hayli zorlaştırıyor. Belki bana çok ters geliyor bilemiyorum :D Tychus da fırsat bulursa Blaze'e trait'i ile beraber kısa sürede yüksek hasar vererek Blaze'i savaş dışına itebiliyor. Benim şu an aklıma gelen sıkıntı veren herolar bunlar oldu diyebilirim. Bunların dışında aklıma gelmedi açıkçası.


GÜÇLÜ OLDUĞU SAVAŞ ALANLARI


HAKİM OLDUĞU SAVAŞ ALANLARI


SAVAŞ ALANLARI HAKKINDA AÇIKLAMA

Blaze özellikle takımların belli bir bölgeye harita görevi dolayısıyla toplaştığı haritalarda alan kontrolünün güçlü olması, alan hasarı stun yapma potansiyelini çok daha sık kullanabilmesi dolayısıyla öne çıkıyor.. Cursed Hollow gibi dar alanı çok haritalarda da öne çıkıyor diyebiliriz. Ama şunu söyleyebilirim Blaze'in zayıf kaldığı harita belki olsa olsa Eternity olabilir çok geniş bir tf alanına sahip olmasından ve Blaze'in hasarının immortal'a vurma noktasında nispeten düşük kalabilmesinden dolayı. Her haritada iş yapıyor açıkçası :)
YORUM YAZ

Yorum yazabilmeniz için Üye Girişi yapmanız gerekli.YORUMLAR (2)

RadleyFamera 17.07.2018

Güzel rehber :)

Valadran 30.08.2018

Sağol kardeşim geç gördüm :D